Özel Dedektif Dedektif

Burada Dedektif ile ilgili merak ettiğiniz Herseyi Bulabilirsiniz

Tüketici hakları ve Tüketici Hakları Yasası

images

Tüketici hakları ve Tüketici Hakları Yasası: Çoğu kişi aldığı üründen veya kendisine sunulan hizmettençoğu zaman şikâyet eder. Genellikle bu şikâyet kendi kendimize söylenmekle olur.Adını çok kez duyduğumuz tüketici dernekleri ya da tüketici hakları hakkında çok kişi az bir bilgiye sahiptir.

TÜKETİCİ HAKLARI NELERDİR?

Türkiye ‘nin de içinde olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı bulunmaktadır.

  • Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı

Yemek ve içmek, iletişim, su ve elektrikvb. ihtiyaçlar tüketicinin temel ihtiyaçlarıdır. Tüketici vekullanacağı temel ihtiyaçları isteyebilir.

2) Sağlık ve Güvenlik Hakkı: tüketiciiçin satışa sunulan her türlü ihtiyaç ve hizmetin sağlık açısından tüketiciye zararı olmayacak kalite ve standartlar da olmalıdır.

3) Bilgi Alabilme Hakkı: Tüketicilerin mal ve satın alırken doğru karar alabilmesini sağlanması için tüketicinin aldığı ürün hakkında gerekli bilgilere ulaşabilmesi gerekir.

4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarının koruyabilmesi ve gerekli olan tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitim almasıdır.

5) Zararların Giderilmesi Hakkı: tüketicinin satın aldığı mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğradığı zararın giderilmesi alınan mal veya hizmetin tekrar tüketiciye verilebilmesidir.

6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin ve doğal kaynakların doğru kullanılması ileçevrenin daha temiz halde bırakılmasıdır.

7)Maddi Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye diğer ürünler ile birlikte kıyaslamaimkânı verilerek mal ve hizmetin en uygun fiyat seçeneklerinde sunulması, satış sonrası her türlü destek ve hizmetin tüketiciye verilmesidir.

8) Seçme Hakkı: Tüketicilerin her türlü ürün ve hizmetlere istedikleri anda ulaşması demektir. Rekabetin tam olarak işlemediği yerlerde devletin gerekli olan aksaklıkları gördürüp gidermesi için yapılacak düzenlemeler ile tüketici için uygun ve kaliteli hizmetin tüketiciye sunulmasıdır.

9)Sesini Duyurma Hakkı:tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri ve mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç oluşturmalarıdır.

Tüketici hizmeti hattı 175 nolu numarayı arayarak  gerekli şikâyetlerde bulunabilir siniz.

Eğer sizde tüketici olarak hakkınızı alamadığınızı düşünüyorsanız. Her türlü hukuki yolları denemenize rağmen hala hakkınızı geri alamadıysanız. Mutlaka Ankara özel dedektiflik bürosuna uğramadan vazgeçmeyin. Araştırılması istenen konu hakkında bizlere yeterli olacak bilgileri vermeniz yeterli olacaktır. Ankara özel dedektiflik bürosu olarak haklarınızın size geri verilmesi için gerekli olan tüm araştırmalar yapılacaktır. İlk öncellik olarak hukuki tüm yolları deneyin ve gerekli sonuçları alamazsanız sizin için gereken tüm araştırmalar Ankara dedektiflik bürosu tarafından yapılacağından emin olabilir siniz.

Özel Dedektiflik Derneği
telefon görüşmesi dinleme